Popular
Release Date: 11 Mar, 2026
84% SPEC SCORE
$799
The Apple iPhone 17e comes with iOS 26.3, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.1-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4005 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Apple iPhone 17e Key Features
Display
6.1 inches (1170x2532 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48 MP (Single Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A19
OS
iOS 26.3
Ram & Storage
8GB + 256GB
8GB + 512GB
Battery
Li-ion 4005mAh
Wired, 50% in 30 min
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Apple iPhone 17e Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches, 90.2 cm² (~86% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Ceramic Shield 2, Mohs level 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A19 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Apple |
| CPU cores | Hexa-Core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (4-core graphics) |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (Wide), 0.7µm, PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.6 Focal length: 0.7µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, 3D (spatial) audio |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps 1080p @25/30/60/120/240fps Dolby Vision HDR, OIS, stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | (depth/biometrics sensor) Aperture size: SL 3D |
| Features | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps, 1080p @25/30/60/120fps, Dolby Vision HDR |
Battery
| Battery Capacity | 4005mAh |
| Charging | 50% in 30 min Wired, 15W wireless MagSafe/Qi2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 26.3 |
Design
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (5.78 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 169g |
| Color Options | Black, White, Soft Pink |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front (Ceramic Shield 2), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 71 LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 53 66 70 71 75 77 78 79 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 53 66 70 75 77 78 79 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A3634, A3575, A3635, iPhone18,5 |
| SAR | 1.20 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Apple iPhone 17e Comparisons
Our Latest Blog
Apple iPhone 17e leaks reveal a redesigned 6.1-inch Dynamic Island display, A19 chip, MagSafe charging, expected ₹59,900 price in India, and spring 2026 launch details.
Want to turn Apple Logo on iPhone into Secret Button or back tap but don't know how to do it? Check out this post for the steps to transform the Apple logo into a secret button.
Cracked iPhone screen? Discover the truth about iPhone screen repairs in Sydney, Apple brand repairs, third-party options, costs, and how Australian law protects your warranty rights.
Apple introduces Apple Invites, an innovative event planning app for iPhone users, allowing custom invitations, RSVPs, shared albums and more for seamless gatherings.
Looking to buy an iPhone in 2025? Discover the best Apple iPhones to buy this year from premium flagships like iPhone 17 Pro Max to budget-friendly picks like iPhone 16e. Compare features, prices, and find your perfect iPhone match today!

































