Upcoming
Release Date: 23 Jan, 2026
90% SPEC SCORE
$544
The upcoming Honor Magic8 Pro Air will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.31-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a All-day 5500 mAh battery life, you can... Read More
Honor Magic8 Pro Air Key Features
Display
6.31 inches (1216x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+64+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9500
OS
Android 16
MagicOS 10
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 5500mAh
wired, 80W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Honor Magic8 Pro Air Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.31 inches, 97.6 cm² (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 461 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| HDR | 4320Hz PWM, Dolby Vision, HDR Vivid |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9500 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Arm (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Arm G1-Ultra |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (Wide), 1.2µm, multi-directional PDAF, (1/1.3") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 64 MP, 74mm (periscope telephoto), PDAF, (1/1.2") Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide), 0.6µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.6µm |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 80W wired, 50W wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | MagicOS 10 |
Design
| Dimensions | 150.5 x 71.9 x 6.1 mm (5.93 x 2.83 x 0.24 in) |
| Weight | 155g |
| Color Options | Black, White, Purple, Orange |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | LDY-AN00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor Magic8 Pro Air Comparisons
Our Latest Blog
Unbox the Honor 200 and Honor 200 Pro: Discover the impressive camera quality, sleek design, and long-lasting battery life in our detailed review.
At MWC 2026, Apple’s iPhone 17 Pro, Samsung Galaxy S26 Ultra, Infinix HOT 60 Pro+, and Honor’s groundbreaking battery tech took top honors at the prestigious GLOMO Awards, highlighting the future of mobile innovation.
Discover the revolutionary HONOR Magic Vs2, reshaping the future of foldable phones. Experience cutting-edge technology, seamless design, and unparalleled innovation. Your future unfolds with HONOR Magic Vs2.
Discover a comprehensive guide on how to reset MacBook Air. This step-by-step walkthrough covers data backup, signing out of services, and using Recovery Mode for a seamless device refresh.
Discover our stylish and durable Honor 200 mobile phone back case cover collection. Protect your device while expressing your personal style with a variety of designs.


































































