Popular
Release Date: 15 Jan, 2026
92% SPEC SCORE
$351
The iQOO Z11 Turbo comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.59-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
iQOO Z11 Turbo Key Features
Display
6.59 inches (1260x2750 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
200+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7600mAh
Wired, 100W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
iQOO Z11 Turbo Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.59 inches, 102.9 cm² (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 466 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 5500 nits (peak) |
| HDR | HDR, 4320Hz PWM |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 829 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 200 MP, (Wide), PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide), (1/4.0") Aperture size: f/2.2 |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p 1080p gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 7600mAh |
| Charging | 100W Wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
Design
| Dimensions | 157.6 x 74.4 x 7.9 mm (6.20 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 202g |
| Color Options | White, Black, Blue, Pink |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame glass back or fiber-reinforced plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 18 19 26 28 34 38 39 40 41 42 43 48 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 18 26 28 38 40 41 48 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2536A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
iQOO Z11 Turbo Comparisons
Our Latest Blog
Explore the advanced features of iQOO 12 5G, the upcoming flagship, in our exclusive preview. Discover the future of mobile technology with iQOO 12 5G.
Planning to buy a new phone? Check out this post for iQOO 13 First Impression Unboxing and Review. Read on!
iQOO will debut its first compact flagship alongside the gaming-focused iQOO 15 Ultra in early 2026. Discover expected specs, features, and why this lineup could redefine flagship smartphones.
Candidly confused between iQOO Z10 vs Vivo T4? Here is an in-depth comparison of the specs, performance, camera, battery, and more to decide for you
Check out the iQOO 15 2025 with 2K AMOLED display, Snapdragon 8 Elite, 7000mAh battery, 50MP triple camera, fast charging, gaming features, and full specs comparison.



























































