Upcoming
Release Date: 13 Apr, 2026
97% SPEC SCORE
$2,324
The upcoming Motorola Razr Fold will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 8.1-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power... Read More
Motorola Razr Fold Key Features
Display
8.1 inches (2232x2484 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5
OS
Android 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 6000mAh
wired, 80W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Motorola Razr Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.1 inches, 212.5 cm² (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO P-OLED |
| PPI | 410 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 6200 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Ceramic 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 829 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (Wide), 1.22µm, multi-directional PDAF, (1/2.28") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 50 MP, 71mm (periscope telephoto), 0.8µm, dual pixel PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 50 MP, 12mm, 122˚ (ultrawide), 0.64µm, PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps, (Dolby Vision) 2160p @30/60fps, (Dolby Vision) 2160p @120fps 1080p @30/60/120/240fps 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 22mm (wide), 0.61µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.61µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 80W wired, 50W wireless, 5W reverse wireless, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| Software Updates | up to 7 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 160.1 x 144.5 x 4.7 mm (6.30 x 5.69 x 0.19 in) |
| Color Options | Pantone: Blackened Blue, Lily White |
| Water & Dust Resistance | Water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 13 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 70 71 75 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Razr Fold Comparisons
Our Latest Blog
Discover the Motorola Razr 60 Ultra review design, display, performance, camera and battery life. See if this stylish flip phone is worth the price.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.
Find the best Motorola G45 5G case cover and protect your phone from drop damage, shocks, scratches, etc. Review the features of several case covers and pick the best item.
Motorola Signature sees an unexpected price hike from €1,000 to €1,300 in Finland. Discover the possible reasons behind the increase, market impact, and expert insights.
Samsung’s Galaxy Z Tri-Fold could redefine smartphones in 2025. Explore the 7 biggest rumors on design, specs, battery, and price in this detailed preview.










































