Release Date: 30 Jan, 2026
87% SPEC SCORE
$1,168
The Motorola Signature comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Extended 5200 mAh battery... Read More
Motorola Signature Key Features
Display
6.8 inches (1264x2780 pixels) FHD+
165Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5
OS
Android 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 5200mAh
wired, 90W, 50% in 15 min
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Motorola Signature Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 113.9 cm² (~92% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 6200 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 829 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (Wide), 1.22µm, multi-directional PDAF, (1/1.28") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 50 MP, 71mm (periscope telephoto), 0.8µm, dual pixel PDAF, (1/1.95") Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 50 MP, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", PDAF, (0.64µm) Aperture size: f/2.0 Focal length: 1/2.76" |
| Features | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps, (Dolby Vision) 2160p @30/60fps, (Dolby Vision) 2160p @120fps 1080p @30/60/120/240fps 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide), 0.6µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.6µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60/120/240fps, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 90W, , 50% in 15 min wired, 50W wireless, 10W reverse wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| Software Updates | up to 7 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.1 x 76.4 x 7 mm (6.38 x 3.01 x 0.28 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Pantone: Carbon, Martini Olive |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.2m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 25 26 28 38 40 41 66 70 71 77 78 80 81 83 84 89 94 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 75 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 Gen2, DisplayPort 1.4 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | XT2603-2 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Signature Comparisons
Our Latest Blog
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.
Motorola Signature sees an unexpected price hike from €1,000 to €1,300 in Finland. Discover the possible reasons behind the increase, market impact, and expert insights.
Find the best Motorola G45 5G case cover and protect your phone from drop damage, shocks, scratches, etc. Review the features of several case covers and pick the best item.
Discover the Motorola Razr 60 Ultra review design, display, performance, camera and battery life. See if this stylish flip phone is worth the price.
Unbox the new Motorola Moto G Stylus 5G (2024) with our detailed review. Discover its features, specs, and first impressions in this comprehensive unboxing.



































