Popular
Release Date: 20 Jan, 2026
90% SPEC SCORE
$504
The nubia Red Magic 11 Air comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.85-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your day... Read More
nubia Red Magic 11 Air Key Features
Display
6.85 inches (1216x2688 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite
OS
Android 16
Redmagic OS 11
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
Wired, 80W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
nubia Red Magic 11 Air Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.85 inches, 113.7 cm² (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 431 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| HDR | 2592Hz PWM |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (Wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS, HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 80W Wired, 120W wired - China only, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | Redmagic OS 11 |
Design
| Dimensions | 163.8 x 76.5 x 8 mm (6.45 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 207g |
| Color Options | Phantom (Transparent Black), Prism (Transparent White) |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum alloy frame glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | NX799J |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
nubia Red Magic 11 Air Comparisons
Our Latest Blog
Discover a comprehensive guide on how to reset MacBook Air. This step-by-step walkthrough covers data backup, signing out of services, and using Recovery Mode for a seamless device refresh.
Discover the revolutionary HONOR Magic Vs2, reshaping the future of foldable phones. Experience cutting-edge technology, seamless design, and unparalleled innovation. Your future unfolds with HONOR Magic Vs2.
Compare the performance and features of Asus Zenbook 14 OLED (UM3402) vs Apple MacBook Air (M2, 2022). Explore the ultimate showdown between these cutting-edge laptops for your next tech upgrade.
Are you looking for the best iPhone alternatives? If so, check out this post for some of the best Alternatives of Apple iPhone you can consider buying. Read on!




















































