Popular
Release Date: 13 Jan, 2026
86% SPEC SCORE
$660
The OPPO Reno 15 Pro mini comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.32-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 6200 mAh... Read More
OPPO Reno 15 Pro mini Key Features
Display
6.32 inches (1216x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8450
OS
Android 16
ColorOS 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
6200mAh
wired, 80W, 13.5W PD, 55W PPS, 100% in 53 min
Data Updated on: 01 Apr, 2026
OPPO Reno 15 Pro mini Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.32 inches, 97.9 cm² (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 1800 nits (HBM) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8450 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G720 MC7 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, 24mm (Wide), 0.5µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.5µm |
| Secondary | 50 MP, 85mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.8 |
| Tertiary | 50 MP, 16mm, 116 (ultrawide), AF Aperture size: f/2.0 |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/480fps gyro-EIS, HDR, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 18mm, 100˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 6200mAh |
| Charging | 80W, , 13.5W PD, 55W PPS, 100% in 53 min wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | ColorOS 16 |
Design
| Dimensions | 151.2 x 72.4 x 8 mm (5.95 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight | 187g |
| Color Options | Dusk Brown (Cocoa Brown), Aurora Blue, Glacier White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 19 26 28 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 26 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2813 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
OPPO Reno 15 Pro mini Comparisons
Our Latest Blog
Read the detailed Oppo Reno15 Pro (Mini) review covering design, display, camera, battery, performance, price, and AI features. Discover why it’s one of the best compact flagship smartphones of 2026.
Oppo brings back the Reno series of smartphones with three variants of the Reno 15 series. Explore all speculated features before the highly anticipated launch in January 2026.
The Oppo Find X9 Pro packs a 200MP camera, huge 7,500mAh battery, and sleek design, a true flagship built for power, style, and endurance.
Discover the ultimate smartwatch showdown with Xiaomi Watch 2 Pro vs. Oppo Watch 4 Pro. Explore unique features in this tech face-off for your perfect wrist companion.
Launched Aug 2025, Xiaomi's Redmi Note 15 Pro & Pro Plus (5G) bring flagship features to the mid-range. Explore design, specs, cameras, battery and pricing.



































































































