Rumored
Release Date: 28 Jun, 2026
87% SPEC SCORE
$209
The Samsung Galaxy M37 will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery... Read More
Samsung Galaxy M37 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+32+5 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos
OS
Android 16
One UI 7
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
5000mAh
Wired
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Samsung Galaxy M37 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 32 MP |
| Tertiary | 5 MP |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | Wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | One UI 7 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | accelerometer, gyro, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy M37 Comparisons
Our Latest Blog
Compare the Samsung Galaxy S26 Ultra and iPhone 18 Pro Max in this detailed face-off. Discover the key differences in display, camera, performance, battery, and more to choose the perfect flagship for you.
Explore powerful hidden Samsung Galaxy features like DeX, Secure Folder, Live Translate, and more to unlock the full potential of your smartphone.
Dive into the tech arena with our guide: Samsung Galaxy Book 3 Pro vs Samsung Galaxy Book 3 Pro 360. Uncover distinctions, compare features, and make an informed decision on these powerful devices.
Discover the upcoming Samsung Galaxy S26 series with leaked details on design, display, performance, cameras, and battery life. Find out the expected release dates and pricing for Galaxy S26, S26 Plus, and S26 Ultra.
Samsung announces the highly anticipated Galaxy Unpacked 2026 event on February 25, unveiling the Galaxy S26 series and new ecosystem devices. Pre-reservations for the S26 smartphones are now open with exclusive offers and deals. Stay tuned for more updates!







































































