Release Date: 03 Feb, 2026
89% SPEC SCORE
$659
The vivo X200T comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 6200 mAh battery... Read More
vivo X200T Key Features
Display
6.67 inches (1260x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9400+
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 6200mAh
Wired, 90W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
vivo X200T Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1600 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, HDR10+ |
| Protection | Schott Xensation Core |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9400+ |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Immortalis (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G925 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 70mm (periscope telephoto), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.6 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 119˚ (ultrawide), 0.64µm, AF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 20mm (ultrawide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6200mAh |
| Charging | 90W Wired, 40W wireless, reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
| Software Updates | up to 5 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 160 x 74.3 x 8 mm (6.30 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 203g |
| Color Options | Seaside Lilac, Stellar Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 25 26 28 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 25 26 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2561 |
| SAR | 1.09 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
vivo X200T Comparisons
Our Latest Blog
Discover the new Vivo X300 in our detailed hands-on review. From its stunning camera system and 1.5K AMOLED display to the advanced AI features and OriginOS 6, find out why this flagship smartphone is generating buzz.
Vivo V50 vs V40: Which One Should You Buy? Compare performance, battery life camera features to determine which smartphone is the best choice for your needs.
Get a first look at the Vivo V40e! Our comprehensive review covers its design, performance, camera, battery life, and overall user experience. Find out if the Vivo V40e is right phone for you.
Compare the best camera phones of 2026. Oppo, Samsung, Xiaomi, Vivo & Huawei battle it out for photography, video, AI features & performance.
Vivo unveils its flagship X300 series in China on October 13. Discover the specs, pricing, and launch details of the Vivo X300 and X300 Pro, featuring MediaTek Dimensity 9500, Zeiss cameras, and OriginOS 6.









































































